Czy wybrać dom energooszczędny?

Czy wybrać dom energooszczędny?

Własny dom jest marzeniem bardzo wielu osób. Zazwyczaj dwa czynniki powstrzymują ludzi przez zdecydowaniem się na zrealizowanie tego pragnienia - koszty budowy i późniejsze koszty eksploatacji domu. Dlatego sporym zainteresowaniem cieszą się tak zwane domy energooszczędne.
Przykładowe projekty domów energooszczędnych znajdziemy bez problemu w Internecie, wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło: domy energooszczędne projekty. Dzięki temu możemy zapoznać się mniej więcej z cechami jakie powinny posiadać tego typu domy. Jeśli chcemy wybrać konkretny projekt, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dom energooszczędny powinien między innymi posiadać ocieplenie dużo lepsze niż standardowe. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ dobre ocieplenie przekłada się w bardzo dużym stopniu na zmniejszenie strat ciepła. Bardzo ważny jest również kształt takiego budynku - warto wiedzieć, że zwarta bryła w bardzo dużym stopniu pozwala ograniczyć utratę energii. Także pozornie mało istotne detale, takie jak przeszklone tarasy, czy uwzględnienie w projekcie tak zwanych wiatrołapów, mają bardzo duży wpływ na energooszczędność. Jednak podstawową wskazówką powinna być tak zwana charakterystyka energetyczna budynku, która zawiera ocenę zużycia energii. Dzięki niej dowiemy się jakie będą szacunkowe koszty eksploatacji budynku. Nawet bez dużej wiedzy możemy ocenić, w jakim stopniu nasz dom pomoże nam w ograniczeniu zużycia energii.
Czy warto zatem decydować się na energooszczędny dom? Jest to bez wątpienia opcja warta rozważenia. Zastosowanie różnych rozwiązań i technologii, które wpłyną pozytywnie na zmniejszenie strat energii w budynku może wiązać się z dodatkowymi kosztami, powinniśmy jednak zawsze brać pod uwagę potencjalne zyski, które będziemy osiągali przez cały czas użytkowania budynku. Energooszczędność budynku jest zdecydowanie jedną z tych kwestii, na których po prostu nie warto oszczędzać.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.